windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Poradniki

Poradnik: Jak ładować telefon, aby bateria służyła nam jak najdłużej

Do „popełnienia” tego wpisu zainspirował mnie artykuł na Wirtualnej Polsce o podobnym tytule, gdzie przedstawiono kilka ciekawych tez na temat ładowania baterii, tego co szkodzi jej najbardziej, oraz jak ładować, aby cieszyć się baterią jak najdłużej. Dla mnie większość z tez była oczywista i uważałem, że dla czytających również, szybko jednak zweryfikowałem swoje poglądy czytając komentarze pod wpisem, okazuje się, że ludzie w ogóle nie mają pojęcia jak prawidłowo ładować baterię, i czasem zamiast jej pomagać, skutecznie skracają jej okres żywotności.
W czasach kiedy smartfony co raz częściej posiadają baterię, której nie da się wyciągnąć bez wizyty z serwisie, ważne jest, aby zapewnić długi czas życia baterii, żeby nie okazało się, że po roku używania smartfona, trzeba będzie oddać go do serwisu, gdyż bateria trzymać będzie kilka godzin.
lumia-battery
Zacznę może od obalenia pierwszego mitu na temat formowania/formatowania. Baterii w nowym smartfonie NIE NALEŻY formować, proces ten był konieczny w przypadku baterii starego typu, w których występował efekt pamięci, nowe baterie litowo-jonowe nie posiadają tego efektu, formując je, skracamy im życie. Raz na zawsze zapominamy o formowaniu baterii!
Modne w ostatnim czasie stało się również ładowanie bezprzewodowe, niektóre smartfony z serii Lumia, Samsung Galaxy S4 czy Nexus 4 posiadają zdolność ładowania baterii poprzez zjawisko indukcji. Sam korzystam z ładowarki bezprzewodowej, uważam to za świetne rozwiązanie i przede wszystkim wygodne. Minusem tego jest dosyć mocno grzejąca się bateria, a jak wiadomo baterie ciepła nie lubią. Jak podaje Gizmodo.com przy temperaturze ładowania 40st. Celsjusza, po roku, żywotność naszego ogniwa skróci się o 30%, a w przypadku smartfonów to niestety bardzo dużo. Osobiście używam ładowarki bezprzewodowej od ok. pół roku, póki co nie zauważyłem szczególnego spadku czasu pracy na baterii, po roku dam znać;)

Samsung Galaxy S7Na koniec zasada, którą najlepiej określić jednym zdaniem: Ładuj do pełna, nie rozładowuj do końca. Akumulatorki w naszych telefonach powinno ładować się w miarę często, zapewne brzmi to śmiesznie, bo i tak większość z was ładuje je pewnie codziennie;) Optymalnie dla naszej baterii to rozładowywanie jej do około 40% a następnie ładowanie do max 80%. Nie jest to niestety realne, w przypadku, gdy nasz telefon trzyma jeden dzień. Ważne jest jednak to, aby akumulatora nie rozładować do końca, gdyż to może doprowadzić do jego uszkodzenia.
Kiedy odkładacie telefon do szuflady i nie będziecie używać go przez dłuższy czas, wato naładować go do połowy, zapewni mu to „komfortowy spoczynek”. Nieużywana bateria rozładowuje się w tempie około 5% na miesiąc.

A wy znaliście te zasady? Stosujecie je, lub macie zamiar stosować?

Źródło: gizmodo.com, via. wp.pl, zdj. mynokiablog.com