windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Huawei Nokia Promo Urzadzenia

Huawei rozważa przejęcie Nokii [aktualizacja]

Na dzisiejszej konferencji Huawei w Londynie, na której zaprezentowano najnowsze urządzenie Huawei Ascend P6, prezes chińskiej korporacji wypowiedział zdanie, które bardzo szybko obiegło świat i wprowadziło konsternację wszystkich zainteresowanych rynkiem urządzeń mobilnych. Richard Yu w wywiadzie dla FINANCIAL TIMES poinformował, iż rozważają oni przejęcie, połączenie lub innego rodzaju synergię z firmą Nokia, dodał, że to jednak zależne jest od samej Nokii.

We are considering these sorts of acquisitions; maybe the combination has some synergies but depends on the willingness of Nokia (…) We are open minded.

Chwile po tym Yu wypowiedział kolejne zdanie, które nieszczególnie świadczy tym, że są oni zainteresowani platformą Windows Phone:

Whether Windows Phone [will be] successful is difficult to say – it has a very small market share. [Windows Phones] are weak but still require a licence fee. That’s not good. Android is free.

Urządzenia Huawei znane są ze swojej niskiej ceny, choć specyfikacją nie odbiegają od telefonów LG czy Samsunga, opłata licencyjna za Windows Phone z pewnością nie pomaga firmie Huawei w obniżaniu kosztów produkcji telefonów z WP.
Rzecznik firmy Nokia, zapytany o ewentualne wykupienie firmy, odmówił komentarza w sprawie powyższych spekulacji.
Osobiście uważam, że przejęcie/wykupienie Nokii przez chińskiego producenta nie wyszłoby nam, użytkownikom na dobre. Patrząc jak obecnie Huawei angażuje się w Windows Phone, mam obawy, że po przejęciu nie byłoby lepiej, a udział WP w globalnym rynku smartfonów zapewne spadłby znacząco. Oby słowa wypowiedziane przez Richarda Yu, nie urzeczywistniły się.
 
UPDATE: kilkanaście minut po publikacji artykułu dotarły do nas informacje, że vice prezes Huawei oficjalnie zaprzeczył doniesieniom, jakoby mieli oni w planach wykupienie firmy Nokia.
No to teraz można już iść spokojnie spać;)

Źródło: cnet.com, ft.com