windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Poradniki

Jak zainstalować custom ROM na WP7 – poradnik

Wraz z nadejściem narzędzia HSPL/RSPL dla telefonów HTC pierwszej generacji, rozpoczęło się gotowanie pierwszych Custom ROMów. Zainteresowanie tym tematem na naszej stronie jest bardzo duże i wielu z was prosi o przygotowanie instrukcji po polsku jak sflashować telefon z Windows Phone 7. Cała operacja nie jest skomplikowana i poradzić z nią powinien sobie nawet początkujący użytkownik WP7. A więc do dzieła!!!
Na początek małe wyjaśnienie pojęć jakimi będziemy operować w poraniku:
SPL – Secondary Program Loader – umożliwia wgrywanie ROMu do naszego urządzenia. Bez działającego SPL urzadzenie jest „zbrikowane” (kompletnie uszkodzone). Dlatego właśnie wszystkie operacje na SPL są niebezpieczne.
OSPL – Original SPL – SPL który dostajemy z oryginalnym ROMem. Nie umozliwia wgrywania custom ROMów.
RSPL – Reloaded SPL – ładuję się tylko do pamięci RAM. Po resecie urządzenia dalej mamy OSPL.
HSPL – Hard SPL – permanentnie zastępuje OSPL w twoim telefonie. Nawet po hard resecie dalej jest on zainstalowany zamiast OSPL. Wgranie oryginalnego ROMu przywraca OSPL.
Ważne, przeczytaj przed rozpoczęciem:
Bateria musi być naładowana w minimum 50%, brak baterii podczas flashowania może „zbrikować” telefon.
Oryginalne ROMy mają w sobie 2 pliki NBH (obraz ROMu): RUU_Signed.nbh, SPL_Signed.nbh, aby zainstalować oryginalny ROM usuń po rozpakowaniu plik SPL_Signed.nbh.
Jeżeli masz już w telefonie HSPL i zainstalujesz oryginalny ROM, stracisz HSPL.
HSPL/RSPL wspiera następujące systemy: Windows XP, Windows Vista, Windows 7.
Wgranie HSPL powoduje utratę gwarancji, zanim oddasz więc telefon do serwisu zainstaluj oryginalny ROM aby pozbyć się HSPL.
I jeszcze jedna ważna rzecz:) Ani ja, ani autorzy narzędzia HSPL/RSPL nie ponoszą odpowiedzi za ewentualne uszkodzenia telefonów. Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Ale spokojnie, nic złego nie powinno się stać:)
— Instalowanie Custom ROMu w telefonie HTC —

UWAGA:

Jeżeli masz Mango z SPL 4.xx musisz najpierw zainstalować NoDo aby zrobić downgrade SPL, w przyciwnym wypadku możesz zbrikować telefon.

UWAGA 2:

Przy aktualizacji HTC przynoszącej tethering zmienił się SPL na 5.xx, nie ma teraz możliwości wgrania starszego romu. Info na temat downgrade spl – http://forum.windowsowo.pl/viewtopic.php?p=4416

 
1. Po pierwsze potrzebujemy HSPL na naszym telefonie aby móc wgrać Custom ROM. Pobieramy je z tego wątku – tu zawsze aktualna wersja. (Nasz mirror – DFT_XSPL_WP7FG1.rar).
2. Uruchamiamy w telefonie tryb BootLoadera. Aby go uruchomić najpierw wYłączamy telefon a Następnie wciskamy przycisk VOL Down (ściszanie) i nie puszczając klikamy przycisk POWER aby uruchomić telefon. Po chwili ukarze nam się trójkolorowy ekran – tryb bootloadera.
3. W trybie bootloadera sprawdzamy MID naszego urządzenia. Wspierane są JEDYNIE urządzenia z poniższej listy:
– HTC 7 Pro (Gold): “PC92****”, “PC921000”
– Mozart: “MOZA1000”, “PD67****”, “PD671000”, “PD671200”
– HTC Surround (Mondrian): “PD26****”, “PD261000”, “PD261100”
– HTC Trophy (Spark): “PC401000” – UWAGA!!! Popularne w Polsce HTC Trophy z Verizonu nie są wspierane!!!
– HTC HD7 (Schubert): “PD29****”, “PD291000”, “PD291100”
4. Telefon w trybie bootloadera podłączamy kablem USB do komputera i czekamy na zainstalowanie się sterowników. Po zainstalowaniu napis SERIAL zmieni się na USB.
5. Z pobranej wcześniej paczki uruchamiamy plik DFT_RSPL_WP7FG1_LAUNCH (wszystkie pliki muszą znajdować się w jednym folderze) i klikamy Next. Program wykryje nasze urządzenie.
6. Z listy rozwijanej wybieramy nasz OSPL (nr widzimy w bootloaderze), klikamy Next i następnie Finish.
7. Telefon po chwili się zresetuje i wejdzie w tryb bootloadera gdzie zamiast napisu SPL pojawi się RSPL ……. Cotulla.
8. Teraz przystępujemy do podobnej operacji tyle, że instalujemy HSPL.
9. Uruchamiamy na PC program DFT_HSPL_WP7FG1_INSTALL, ponowie wykryje on nasz telefon, wybieramy opcje HSPL, klikamy Next a nastepnie Finish.
10. Teraz ponownie uruchamiamy telefon w trybie bootloadera i naszym oczom powinien pokazać się napis HSPL ….. Cotulla. Jeżeli widzisz ten napis to pierwsza część już za Tobą:)
HSPL wyrywamy do telefonu tylko raz, przed pierwszym flashowaniem Custom ROMu.
Teraz mając już HSPL w telefonie możesz przystąpic do wgrywania Custom ROMu. Pobieramy interesujący nas ROM, może być np, któryś z tych – http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1205369 – [DFT Freedom ROM] Mango 7713 Custom ROM for HTC WP7 First Generation. Hasło do archiwum: www.dft.so
Uruchamiamy telefon ponownie w trybie bootloadera, podłączamy kabel do USB. Rozpakowujemy ROM i uruchamiamy plik ROMUpdateUtility.exe jako administrator. Postępujemy zgodnie ze wskazówkami na ekranie (czyli klikamy NEXT 🙂 ) Po kilku/kilkunastu minutach możemy cieszyć się nowym ROMem – w tym przypadku Mango z PL.
Mam nadzieje, że pomogłem:)

Źródło: forum.xda-developers.com