windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

Microsoft zarabia więcej na Androidzie niż na Windows Phone

Jak wynika z raportu Waltera Pritcharda, Analityka grupy Citi, Microsoft aktualnie zarabia większe pieniądze na smartfonach z Androidem niż na swoim własnym systemie Windows Phone 7. Zarobki z Androida są aż pięciokrotnie wyższe niż te, jakie obecnie firma z Redmond ma z WP7.
Z czego wynika taka kuriozalna sytuacja? W 2010 r. Microsoft pozwał firmę HTC za bezprawne używanie własności intelektualnej (patentów). Ostatecznie obie firmy poszły na ugodę, która stanowi, że za każdego Androida sprzedanego przez HTC Microsoft dostaje około 5 dolarów. Do tej pory sprzedano około 30 milionów urządzeń HTC z Androidem a to przemnożone przez 5 dolarów daje nam niezłą sumkę 150 mln dolarów.
Zakładając, że urządzeń z WP7 sprzedano na całym świecie około 2 mln a Microsoft otrzymuje 15$ za licencje łatwo wyliczyć można, iż na Windows Phone Microsoft zarobił 5 razy mniej, około 30 mln dolarów.
Żeby było ciekawiej, Microsoft nie zamierza na tym poprzestać. W planach jest podobno zaskarżenie kolejnych producentów smartfonów z Androidem i tu zakładany zysk jest na poziomie 7,5-12,5 dolarów za każdą sprzedaną sztukę.

Źródło: businessinsider.com