windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

Konferencja Mango czyli co nowego w Windows Phone

Wczoraj w wielu miejscach na świecie (w tym w Warszawie) odbyły się konferencje poświęcone najnowszej aktualizacji dla Windows Phone 7. Konferencja zakończyła się wczoraj po godzinie 20 i na naszej stronie pojawiła się tylko krótka informacja o tym co nas czeka w przyszłości. Zgodnie z obietnicą w dniu dzisiejszym podajemy więcej szczegółów.
Już tej jesieni Mango pojawi się jako darmowa aktualizacja dla obecnych użytkowników telefonów z Windows Phone 7 oraz na nowych urządzeniach. W tym samym czasie Windows Phone zostanie wzbogacony o obsługę kolejnych języków (w tym o język polski, jednak tylko w nowych urządzeniach) oraz rozszerzy dostęp do sklepu z aplikacjami (Marketplace) w kolejnych krajach (w tym także Polska).
Siedem miesięcy temu Microsoft przedstawił alternatywę dla rynku smartfonów wprowadzając system Windows Phone 7. Dzięki nowatorskiemu interfejsowi Microsoft na nowo zdefiniował sposób komunikacji i wykorzystania możliwości współczesnych telefonów komórkowych. Wczoraj zaprezentowano kolejną, dużą aktualizację tego systemu, która wprowadza szereg nowych funkcji przesuwających granicę oczekiwań wobec smartfonów pod względem komunikacji, aplikacji i korzystania z Internetu.

Mango Event - Warszawa 24.05.2011

Pracując nad Mango, programiści Microsoft trzymali się zasad projektowych, na które tak pozytywnie zareagowali pierwsi użytkownicy, idei, według której oprogramowanie nie powinno pochłaniać uwagi użytkowników, a pozwalać im na swobodne łączenie się z najważniejszymi dla nich ludźmi oraz zapewnić dostęp do informacji istotnych w danym momencie.
Anna Karolewska, dyrektor działu Consumer & Online w polskim oddziale Microsoft:

Mango to połączenie najlepszych istniejących rozwiązań oferowanych przez smartfony, uzupełnione o setki nowych funkcji. Dzięki nim Windows Phone przewiduje czego szuka użytkownik i podpowiada mu gdzie znajdzie informacje, których w tym momencie potrzebuje. Nadchodząca aktualizacja wykorzysta unikalny sposób, w jaki system Windows Phone łączy ludzi i informacje, aby ułatwić komunikację, dostarczyć ciekawsze aplikacje i zapewnić wygodniejsze korzystanie z Internetu.

Mango Event - Warszawa 24.05.2011
Mango Event - Warszawa 24.05.2011

Ułatwienia w komunikacji
Użytkownicy współczesnych smartfonów często skarżą się, że ich obsługa nastręcza im wielu kłopotów, ponieważ dotarcie do konkretnej informacji wiąże się z wykonaniem kilku kroków Wynika to z architektury tych urządzeń, która jest skoncentrowana na aplikacjach, a nie na użytkowniku. Mango podchodzi do urządzenia z perspektywy użytkownika i organizuje informacje wokół osoby lub grupy, z którą się kontaktujemy, a nie aplikacji, z której korzystamy:

  • Konwersacje. Od teraz możliwe jest swobodne przełączanie się między wiadomościami tekstowymi, czatem na Facebooku, a także wiadomościami błyskawicznymi (IM) Windows Live Messengera w ramach tej samej konwersacji niezależnie od miejsca, w którym przebywamy oraz osoby, z którą prowadzimy rozmowę.
  • Grupy kontaktów. Użytkownicy mogą grupować znajomych wedle własnych upodobań i dzięki temu filtrować informacje przychodzące z róznych źródeł (połączenia głosowe, wiadomości SMS, email, serwisy społecznościowe). Ułatwieniem jest także możliwość przypięcia takiej grupy do ekranu startowego w postaci animowanych, stale aktualizujących się kafelków, co pozwala na komunikację dwustronną z wieloma osobami jednocześnie.
  • Integracja z sieciami społecznościowymi. Serwisy takie jak Twitter i LinkedIn są zintegrowane z poszczególnymi kontaktami. Telefon obsługuje popularne check-iny w serwisie Facebook, pozwala na tagowanie zdjęć poprzez mechanizm „wykrywania” znajomych twarzy dzięki czemu szybko opublikujemy informacje, z którymi chcemy sie podzielić w grupie znajomych.
  • Połączone skrzynki. Przeglądanie poczty z różnych adresów email bywa uciążliwe. Teraz można je podłączyć do jednej skrzynki o dowolnej nazwie. Konwersacje będą w niej uporządkowane w taki sposób, aby łatwo kontrolować najnowsze wiadomości pochodzące z różnych źródeł.
  • Głosowa obsługa wiadomości tekstowych. Wbudowane funkcje zamieniające tekst na głos i głos na tekst pozwalają wysyłać wiadomości SMS lub czatować bez użycia rąk.

Mango Event - Warszawa 24.05.2011
Mango Event - Warszawa 24.05.2011

Inteligentniejsze podejście do aplikacji

Dzięki Windows Phone i aktualizacji Mango zmienia się sposób myślenia o aplikacjach. Użyteczność aplikacji jest dziś mierzona tym, co można zrobić w ich obrębie, jednak prawdziwy potencjał tkwi w możliwości ich zintegrowania bezpośrednio z głównymi funkcjami telefonu. Mango nie tylko ułatwia dodawanie powiadomień z aplikacji wprost na ekranie startowym, ale sprawia także, że aplikacje pojawiają się w wynikach wyszukiwania oraz  w hubach, które wykorzystuje Windows Phone.  Dzięki temu zwiększy się szansa, że użyteczna aplikacja będzie we właściwym miejscu, gdy akurat będzie potrzebna.

  • App Connect. Dzięki połączeniu aplikacji z wynikami wyszukiwania oraz pogłębieniu ich integracji z hubami takimi jak Muzyka, Wideo, Gry oraz Zdjęcia, aplikacje aktywują się dokładnie wtedy, gdy tego chcemy.  App Connect współpracuje z usługą Marketplace, w której jest już ponad 17 tysięcy aplikacji, dzięki czemu wyniki zawierają zarówno aplikacje już zainstalowane na telefonie, jak i sugestie nowych aplikacji do pobrania.
  • Ulepszone kafle. Dostęp do aktualnych informacji pochodzących z różnych aplikacji jest teraz możliwy z poziomu ekranu startowego telefonu.  Kafle są teraz większe, bardziej dynamiczne i zawierają więcej danych.
  • Wielozadaniowość. Mango pozwala na szybkie przełączanie się między aplikacjami i uruchamianie ich w tle, przy jednoczesnej oszczędności baterii i wydajności telefonu.

Aktualizacja Mango pozwoli również na wykorzystanie nowych narzędzi dla deweloperów, dzięki którym możliwe będzie tworzenie aplikacji i gier nowej generacji. Na to jednak poświęcimy osobny artykuł i napiszemy co dokładnie się zmienia.